11.09.2017

Консультація для батьків.

Навички самообслуговування:

що повинна уміти робити дитина

в 3 роки

Уже минув той час, коли малюкові абсолютно у всьому потрібна була допомога мами.

З трьох років його бажання бути самостійним зростає буквально по годинах. Крихітка вже спеціально відмовляється від Вашої допомоги і настанов, щоб спробувати свої сили. Не переживайте, що він не впорається. У такому віці діти вже володіють багатьма навичками самообслуговування.

Дитина вміє:

     §  знімати шкарпетки, тапочки, колготи, шапку, шарф;

     §  взувати тапочки;

     §  подати Вам свої шапку, шарф, хустку;

     §  просунути руки в рукава сорочки, куртки, пальто;

     §  прибрати в шафу речі;

    §  скласти одяг (та не будьте занадто суворі).

За столом вона може:

    §  добре тримати виделку і ложку;

    §  самостійно їсти суп ложкою з тарілки;

    §  пити з чашки;

    §  відкушувати хліб або яблуко;

    §  витирати рот серветкою.

Як прищепити навички самообслуговування

 

Пам'ятайте про те, що будь-яка, навіть сама незначна праця повинна приносити малюкові задоволення. Тому необхідно прищеплювати йому навички самообслуговування з урахуванням його вікових особливостей.

Зверніть увагу, що всі навички формуються поступово, причому краще займатися з дитиною в ігровій формі. Кращий приклад для наслідування - це батьки, тому не забувайте показувати правильний приклад. Під час навчання не забувайте про те, що у дитини вже зараз сформувалися свої смаки і звички.

Варто уникати необґрунтованих окриків та вимог поспішити - нехай дитина спочатку освоїть новий навик. Не засуджуйте малюка публічно за невміння справлятися з чим-небудь - це завдасть серйозного удару по його самооцінці і за бажанням продовжувати освоювати уроки самостійності.

Також не потрібно надмірно загравати з непосидою під час вмивання, їжі або одягання, не потрібно затягувати ці процеси.

Олена Бакум, психолог«Прояви самостійності не повинні виходити за рамки прийнятих у суспільстві норм. Але чим молодша дитина, тим складніше йому спиратися на правила. Він, наприклад, побачив, як тато подарував мамі квіти, вирішив зробити так само - і зірвав квіти на клумбі. Тут важливо похвалити за добрі наміри, але й засудити такий акт вандалізму. Скажіть «спасибі» за щедрість і скажіть, що Ви засмучені через спосіб досягнення результату. Після цього обов'язково обговоріть більш прийнятні варіанти виходу з положення: намалювати букет, зробити його з паперу, виростити своїми руками або допомогти татові вибрати квіти. Так дитина зрозуміє, що всі його дії повинні завершуватися результатом, який не порушить прийнятих правил ».

 

Похвали.

 

Щоб закріпити успіх навчання навичкам самообслуговування, хваліть дитину. У вашого карапуза дуже висока оцінка своїх можливостей і дій. Коли мама постійно захоплюється ним, то він відчуває колосальну підтримку: «Який ти великий і сильний!», «Ти так добре поїв», «Ти так швидко бігаєш». І тоді малюк розуміє, що він - самий-самий.

Вам необхідно помічати навіть найменший успіх своєї дитини, їй необхідно постійне батьківське схвалення. Хваліть її за будь-яке досягнення, навіть зусилля, яке вона  застосовує для прибирання іграшок, роздягання або навіть «роботи ложкою» під час обіду. Ваш малюк повинен відчувати, що Ви радієте його успіхам, підтримуєте і впевнені в його силах.

Щоб заохотити  малюка до нових звершень, кажіть не про те, що він ще не зробив,  або не вміє робити, а про те, що крихітка зможе зробити самостійно.

Терпимість.

Не потрібно поспіхом допомагати дитині зібрати іграшки, бо спати давно пора, або одягнутися на вулицю, тому що ви спізнюєтеся в дитячий садок. Зараз важливо, щоб малюк навчився сам справлятися з новими завданнями. Не потрібно і квапити його самого, відволікаючи від процесу (звичайно, не потрібно мовчати півгодини, якщо карапуз не може застебнути ґудзик, але ж пару хвилин Ви можете йому виділити?).

Гнучкість і терпимість - дуже важливі помічники в дитячому навчанні навичкам самообслуговування. Потерпіть, якщо у ванній цілий тиждень буде моторошний безлад: Головне, що донька чи синочок навчиться самостійно мити руки. І не впадайте в паніку, якщо дитина вирішить, що фіолетова спідниця з червоними колготками в яблуках і синя водолазка - це пік моди. Будьте терплячі. Може, у цієї молоді прийнято так ходити? :) Чим більше Ви дасте свободи і можливості практикуватися, тим швидше маля навчиться.

Безпека.

Поки дитина практикується, не залишайте її без нагляду. Обговоріть з нею межі дозволеного. Розкажіть їй, чому небезпечно різати м'ясо або включати плиту.

Швидше за все, заборони їй  не сподобаються (враховуючи бунтарський вік), але в результаті Ваші правила вона засвоїть.

Пам'ятайте про те, що кожна дитина - індивідуальна. Не можна сказати, що в одному віці всі вміють одне і те ж. Головне, щоб дитина хоч щось намагалася робити самостійно, а Ваше завдання - надати їй максимальну підтримку і допомогу.

Успіхів Вам і Вашому малюку!

Пам'ятайте про похвали, терпимістьта гнучкість - і все обов'язково вийде!

 

 

Телефон: ( 0251)  5-33-56

Адреса :  63640

           с. Семенівка

вул. Центральна, буд. 32

Шевченківського району

          Харківської області

 

e-mail:  lengrin@ukr.net

Сайт: http://guravlik2006.jimdo.com